به نیک ملودی، بزرگترین رسانه موزیک ایران خوش آمدید...
تحلیل بنیادی

تحلیل بنیادی

در ادامه مبحث آشنایی با بورس امروز قصد داریم تا گوشه ای از مبحث تحلیل بنیادی را در اختیار شما علاقه مندان قرار دهیم، این کار باعث می شود تا شما با توجه به نقاط قوت و علاقه خود یکی از دو روش را انتخاب کنید و با استفاده از آن ها به سمت جلو گام بردارید.این اتفاق می تواند شروع بسیار خوبی برای شما باشد، در ادامه با بخش ویژه اقتصادی ما همراه باشید.

تحلیل ریشه ای یا همان تحلیل فاندامنتال همانطور که از اسمش پیداست معاینه عواملی است که به طور اساسی بر قابلیت آنچه که شما فروش و فروش یا به اصطلاح ترید (Trade) می کنید اثر می گذارند. آنچه در بازار های مالی از جمله بازار فارکس می توان معامله کرد بسیار پر تعداد است و از نظر ماهیت با هم تفاوت دارند. ارز ها، کالا ها و سهام شرکتها موضوعات معاملاتی یا به اصطلاح انگلیسی آن وسائل (Instruments) معاملاتی کاملا متفاوتی هستند که نمی توان عوامل رادیكال یا همان فاندامنتال موثر بر ارزش آنها را به سادگی و با یک روش معاینه نمود. حتی بعضا در مواردی مثل فلزات عتیقه و به خصوص طلا دارای ماهیتی دوگانه هستند که به آن خواهیم پرداخت.

تحلیل بنیادی

پس نتیجه اینست که تحلیل بنیانی یا نیز تحلیل فاندامنتال باید برای هر چیزی که می خواهید ترید کنید به طور خاص تحقیق و دقت شود. از این رو در این مقاله کوتاه مبانی تحلیل رادیكال یا همان تحلیل فاندامنتال را به چند گروه سوا به حسب هر چگونگی به طور اختصار و صرفا با اشاره به مبانی و مهمترین عوامل آن امعان می کنیم. مقصود از این مقاله انست که شما پس از آن توانمند باشید عوامل موثر بر تحلیل فاندامنتال یا هم تحلیل ریشه ای آن چیزی را که قصد دارید ترید کنید شناخته و با جمع آوری یا دریافت مفروضات و مجهولات لازم بر آن احاطه داشته باشید.

فاندامنتال” (Fundamental) در لغت به معنای بنیادین و پایه‌ای است و در علم معاملات بورس اوراق بهادار، به نوعی تحلیل گفته می‌شود که به بررسی همه جانبه شرکت‌های بورسی در سطح خرد و کلان می‌پردازد. سرمایه‌گذاران در هر بازار اعم از اوراق بهادار، طلا، مسکن وهمواره نیازمند امعان همه جانبه فرصت‌ها و هزینه‌های سرمایه‌گذاری و روند آجل آن هستند. برای انجام این تحلیل باید از اخبار جهان، وقایع سیاسی و اقتصادی مطلع و  بروز باشیم.

تحلیل بنیادی یک نوع روش خلع و تحلیل است که بر دانسته ها و آمار کلیدی مندرج در صورت‌های مالی شرکت‌ها، آمار اقتصاد کلان کشور و عوامل تاثیرگذار بر صنایع مختلف تمرکز دارد؛ لذا در آن شراء و فروش سهام یا هر نوع دارایی، پس از امعان اطلاعات کامل در خصوص عوامل ذکر شده، صورت می‌گیرد.

تحلیل بنیادی

در این فرایند با توجه به متغیرهای اقتصادی و غیر اقتصادی خرد و کلان، به معاینه نرخ اعتبار ریشه ای دارایی‌ها و پیش بینی روند آینده آن می‌پردازیم و از این طریق شرکت‌های ارزشمندی را شناسایی می‌کنیم که دارایی‌های با ارزش، ترازنامه قوی و منطقی و بازهم ثبات در روند سودآوری دارند. ارزش سهام یک شرکت با توجه به آینده‌ای که برای رشد آن شرکت پیش بینی می‌شود می‌تواند از ارج ترازنامه‌ای آن بیشتر یا کمتر باشد.

درخصوص تفاوت‌ها و شباهت‌های این دو تحلیل پیشتر توضیحات مفصلی عرضه شده است. اما بطور اختصار تحلیلگر بنیادی معتقد است، با مطالعه و معاینه عواملی مثل عواید، محصولات، عملکرد مدیریت، صورت‌های مالی و دیگر عوامل بنیادین می‌توان حشمت حقیقی دارایی را به‌دست آورد. در مقابل تحلیلگران تکنیکال با استفاده از ابزار فنی نوع به نوع و همگون مانند نمودارها، پایه دارایی را برآورد می‌کنند. این گروه (تکنیکالیست‌ها) معتقدند تحلیل‌های بنیانی روش‌ طولانی و دشواری است که برای سرمایه‌گذاران با دیدگاه بلند مدت کاربرد بیشتری دارد.

یاتوجه به اینکه مبنای تحلیل بنیانی تعبیر تغییرات بها بر بنیاد عوامل و علت‌های اقتصادی و پایه‌ای است، نتایج آن در هر سطحی که انجام شود، بر مبنای رخدادهای واقعی خواهد بود. معامله‌گر با تحلیل اخبار دنیای واقعی، طبقه‌بندی آنها و تعیین الویت و اثرگذاری آنها، روند ثمن را در مستقبل پیش بینی کرده و در خصوص نقاط ورود و خروج سرمایه‌گذاری، تصمیم‌گیری می‌کند.  

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *