به نیک ملودی، بزرگترین رسانه موزیک ایران خوش آمدید...
تورم، چالش بزرگ اقتصاد کشورها

تورم، چالش بزرگ اقتصاد کشورها

تورم یکی از اصلی ترین و بزرگترین چالش های اقتصاد محسوب می شود؛ تعاریف بسیاری از این واژه وجود دارد در ادامه قصد داریم یکی از بدترین انواع تورم را برای شما معرفی کنیم، این تورم ضربه بسیار بزرگی را بر اقتصاد  و جامعه می زند و باعث فروپاشی بنیان های آن می شود، در ادامه با ما همراه باشید. رکود تورمی اصطلاحی است که طوفانی از خبرهای بد اقتصادی را به همراه دارد: میزان بالای بیکاری، رشد اقتصادی کند و نفخ بالا. این اصطلاح در زمان اُفت طولانی مدت اقتصاد آمریکا در دهه‌ی ۱۹۷۰ شکل گرفت، یعنی زمانی که آمریکا با تورمی شدید و اقتصادی رو به نزول مواجه بود؛ شرایطی که تا پیش از آن از نظر اقتصاددانان غیر ممکن می‌آمد؛ بدون شک تورم، چالش بزرگ اقتصاد کشورها در سراسر جهان است.

تورم، چالش بزرگ اقتصاد کشورها

کلمه‌ی انگلیسی رکود اقتصادی یعنی stagflation حاصل ترکیب دو کلمه‌ی stagnant به معنای راکد و inflation به معنای برآمدگی است. وقتی اقتصاد راکد باشد، یعنی تولید ناخالص داخلی (GDP) مقیاس استاندارد مجموع خروجی اقتصادی یک کشور) یا رشدی بسیار آهسته دارد یا رو به کاهش است. نتیجه‌ی طبیعی این رکود اقتصادی، نقصان بیکاری است. بنگاه‌های اقتصادی و شرکت‌ها به‌منظور صرفه‌جویی در هزینه‌ها به تعدیل نیرو می‌پردازند که این کار باعث کاهش قدرت سودا مصرف‌کنندگان و در نتیجه خرج شدن پول کمتر از سوی مصرف‌کننده و حتی رشد اقتصادی کندتر می‌شود.

از طرف قیامت رشد قیمت نفت سبب افزودن ورم می‌شود از دلایل ایجاد این مشکل اقتصادی است. این دسته از اقتصاددانان زعم خود را با نام اعتقاد شوک عرضه نام‌گذاری کرده‌اند و هم‌اکنون این رای در بسیاری از محافل بررسی می‌شود. در صورتی که رکود تورمی در کشوری به این شکل ایجاد شود، راه‌های مقابله با رشد پف تنها و تنها اوضاع اقتصادی را بدتر می‌کند زیرا سبب اضافه نرخ کاهش رشد اقتصادی می‌شود. یک رای بعدی در حالت دلایل ایجاد رکود تورمی این است که رکود تورمی در اثر سیاست‌های نادرست اقتصاد کلان ارائه شده توسط بانک مرکزی ایجاد می‌شود و در این زمان اصلاح سیاست‌ها می‌تواند به مرور باعث برطرف شدن این مشکل شود.برخی و دنیا اولی بر این باورند كه سیاست‌های نوبت و مداخله آن در عملکرد بازار سبب افزودن بحران و ایجاد رکود تورمی خواهد شد. این دسته از اقتصاددانان در چگونگی نظریه خود می‌گویند: «قوانین کنترل‌کننده بخت روی بازار که مانع از فعالیت سالم و عادی بازار شود زمینه ایجاد رکود تورمی را فراهم می‌کندروشن است که ممانعت ازمداخله نادرست اختر در بازار یکی از راه‌هایی است که می‌تواند مانع از ایجاد این مصیبت اقتصادی شود.

طبعا هر ذیل از شرایط اقتصادی اقتضائات خود را دارد و باید متناسب با آن نسبت دهی به رفع رکود تورمی اقدام کرد. هر چند در شرایط متحلی مزین كنونی مردم و بنگاه ها در مضیقه هستند اتفاقا بسیار هم ضروری است که نظام مالیاتی اصلاح شود تا در وضعی که کشور به‌شدت ندار درآمدهای مالیاتی است، عده‌ای که سهم خود از خدمات بهروزی را در قالب مالیات نمی‌دهند، تهییج یا مجبور به دادن مالیات خود شوند. چون شرایط کنونی که با کاهش درآمدها همراه است، خیلی مساعد بالارفتن درآمدهای مالیاتی نیست و این خود دلیل دیگری می‌شود برای آن‌که به سمت وابستگی بیش‌تر به نفت حرکت کنیم. باید مسلماً در نظر داشته باشیم که انرژی، نفت و نظایر این، ثروت ملی و متعلق به همه مردم است. این غلط است که شانس بیاید این منافع ملی را با سرمایه‌گذاری غلط و سیاست‌های اشتباه، دور بریزد و بعد از مردم بویه همراهی داشته باشد.

تورم، چالش بزرگ اقتصاد کشورها

تهدید رکود تورمی در طول دوران رکود، یعنی زمانی که تولید ناخاصل داخلی سیر نزولی طی می‌کرد و بیکاری رو به صعود گذاشته بود، به شدت افزودن یافت. بر اساس سیاست پولی استاندارد، بانک مرکزی در این دوران نرخ‌های قسمت بختك را پایین آورد تا استقراض و خرج‌کرد را در سیستم اقتصادی تحریک کند. کلید جلوگیری از رکود تورمی، اجتناب از ورود پرشتاب پول‌های هنگفت به اقتصاد است.

اقتصاددانان بانک مرکزی به‌منظور جلوگیری موفقیت‌آمیز از رکود تورمی در طول دوران رکود می‌باید ارزیابی دقیق و درستی از عملکرد کوتاه و بلندمدت اقتصادی داشته باشند. کار دشوار آنها شناسایی نقطه‌ی عطف در زمان مواجهه‌ی کشور با رکود و خارج کردن آرام پول در گردش بود. اگر بانک مرکزی نرخ‌های نصیب را بی شمار زود بالا می‌برد، اقتصاد تازه جان گرفته دوباره به اغما می‌رفت. اگر هم در این کار بیش از حد تعلل می‌کرد، اقتصاد در اسکناس‌های در گردش غرق می‌شد که همین امر موجب اوج‌گیری قیمت‌ها و تاول می‌شد.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *