به نیک ملودی، بزرگترین رسانه موزیک ایران خوش آمدید...
مفهوم اقتصاد کلان

مفهوم اقتصاد کلان

اقتصاد از دیدگاه کلی به دو بخش اقتصاد کلان و اقتصاد خرد تقسیم می شود، برای توضیح راحت تر این دو مفهوم می توان به درختان یک جنگل اشاره کرد، در این مطابقت می توان درخت را اقتصاد خرد و جنگل را اقتصاد کلان در نظر گرفت، در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی این دو مفهوم بپردازییم و برای شما مفهوم اقتصاد کلان را تعریف کنیم.

در ابتدا باید بر روی یک نکته اساسی تاکید شود که دامنه علم میانه روی و اسراف علاوه گسترده است و از واژه های تخصصی و کلیدی آن گرفته تا روابط پیچیده، هر کدام دنیای پهناوری را در بر گرفته اند.

مفهوم اقتصاد کلان

آری درخت شناخت میانه روی و اسراف به طور شگفت آوری رشد کرده و به زیر شاخه های گوناگونی هیات خطسیر بازداشت شده است. بطور کلی باید گفت، میانه روی و اسراف دانشی است که با توجه به کمبود کالا و ابزار تولید و نیازهای نا محدود بشری به تخصیص بهینه کالاها و تولیدات می پردازد. پرسش بنیادین برای آگاهی اقتصادی مساله حداکثر شدن اقناع و مطلوبیت انسانهاست. این را نمیخواهم به شما القا کنم که تحصیل این شعور متجاوز دشوار و پیچیده است اما باید به خود و جوانه های فرهنگ زمان کافی بدهید و تکرار تمرین و استیناف های جانبی را فراموش نکنید. نخست بهتر است همچون یک درخت ریشه ها را بیابید و در مرحله مفاهیم اصول کلی و راه های رسیدن به هدف را دنبال کنید.

همراه با گسترس تئوری اقتصاد,به خصوص در دهه های اخیر مباحث تئوریک اقتصاد به صورت های یكسان مورد طبقه بندی قرار گرفته اند. یکی از مهمترین شکل های طبقه بندی این مباحث ,تقسیم دربند موضوعی قناعت به قناعت خرد و قناعت کلان است.در تقسیم دستگیر قناعت به خرد و کلان,اقتصاد خرد محدوده ای از علم میانه روی و اسراف است که در آن به تجزیه و انفصال رفتارهای اقتصادی انفرادی و مسائل مربوط به پدیده های اقتصادی غیر کلی می پردازد.در مقابل صرفه جویی کلان مطالعه پدیده های کلی قناعت است.

به طور مثال تجزیه و مجزاسازی رفتار انفرادی مصرف کنندگان یک کالا یا خدمت خاص و یا تجزیه و مجزاسازی تصمیم گیری انفرادی تولید کنندگان یک کالا یا خدمت در مورد میزان تولید و قیمت آن در تئوری صرفه جویی خرد مورد بررسی قرار می گیرد.همچنین تجزیه و انتزاع سطح اشتغال و میزان دستمزد نیروی کار در یک بنگاه (یا صنعت) خاص از موضوعات مورد بحث در قناعت خرد می باشد. در مقابل تجزیه و انتزاع سطح تولید برای کل قناعت، یا سطح متوسط دستمزد کارگران شاغل در سطح ملی و یا مطالعه وضعیت سطح قیمت ها در کل میانه روی و اسراف در حدودحدود مطالعه صرفه جویی کلان است.

مفهوم اقتصاد کلان

اما مهمترین موضوعات مورد بحث در اقتصاد کلان عبارت اند از:

  • تعریف و توضیح مفهوم سرآمد های متنوع اقتصادی همانند رشد اقتصادی، درآمد و تولید ملی، نرخ تورم، شاخص های قیمت، تراز پرداخت ها، اشتغال و بیکاری، پول، حجم نقدینگی، بازار پول و مبرز های مربوط به آن و خمچنین شناخت رابطه بین سرآمد های اقتصادی و مالی یک جامعه با سایر جوامع و علاوه براین شناخت رابطه بین برجسته های هر بخش
  • طریقه حسابداری (محاسبه) شاخص های فوق
  • بحث در مورد سیاست گذاری های کلان اقتصادی

اقتصاد کلان در داخل خود کشمکش های متجاوز را تجربه کرده است و هنوز بحث و گفتگو در باره موضوعات گوناگون میان اقتصاددانان ادامه دارد. در این میان مکتب های اقتصادی طیف های گسترده ای از تفکرات اقتصادی را در کنار یکدیگر قرار داده اند.طرفداران مکتب اقتصادی کینز و مکتب کلاسیک دیر زمانی است که رو در روی هم قرار گرفته اند.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *