به نیک ملودی، بزرگترین رسانه موزیک ایران خوش آمدید...
ترفندهایی از ویندوز که نمی دانید!

ترفندهایی از ویندوز که نمی دانید!

برای کار با سیستم های جدید نیاز به دانش و اطلاعات از آن ها داریم، در این قسمت قصد داریم تا شما را با تعدادی از کاربردی ترین نکات در مورد ویندوز برسیم.سیستی که تا حدود بسیار زیادی تغییرات این قرن را ایجاد کرده است و توانسته چهره بسیار متفاوتی از زندگی را به بشر نشان دهد.ویندوز یکی از پیشگامان در عرصه دیجیتال بوده است. در مقاله امروز از بخش تکنولوژی نیک ملودی قصد داریم درباره ترفندهایی از ویندوز که نمی دانید! صحبت کنیم؛ با ما همراه باشید.

هر موقع که شما فایلی را Delete می‌کنید، به کجا می‌رود؟! همانطور که قطعا می‌دانید، چنین فایلی قبل از پاک شدن کامل از روی هارد دیسک، دو مرحله را طی می‌کند؛ با فرض این‌که سطل خاشاك (Recycle Bin) سیستم‌تان را غیر فعال نکرده باشید، فایل دیلیت شده ابتدا به آن‌جا می‌رود. پس از تشریف بردن فایل به Recycle Bin،‌ می‌توانید به راحتی آن را باز کنید و با زدن کلیک راست بر روی فایل مورد نظر و سپس انتخاب گزینه Restore File، آن را برگردانید.

ترفندهایی از ویندوز که نمی دانید!

سطل خاشاك ویندوز چیز بسیار مناسبی درخصوص مواقعی است که ناخواسته فایلی را حذف می‌کنید. تا زمانی که شخصا دست به کار نشوید و فابل یاد شده را حذف نکنید، ویندوز به طور خودکار آن را حذف نمی‌کند. جالب است بدانید که حتی پس از پاک کردن فایل‌ها از سطل خاكروبه هم می‌توانید با بهره‌گیری از اپلیکیشن‌های مختلف -از جمله Recuva- اقدام به بازگردانی آن‌ها کنید. البته نکته مهمی در این‌باره هستی و عدم دارد؛ اگر شما قبل از پاک کردن فایلی خاص، اطلاعات بسیاری بر روی هارد دیسک خود داشته‌اید، ممکن است نرم افزارهای ریکاوری زیاد به کارتان نیایند؛ چرا که ممکن است استعمال از آن‌ها، فایلی تخریب‌شده را برگرداند.

گر به جای فایل GadgetNews logo بنویسیم GadgetNews/logo چه اتفاقی می‌افتد؟ در این صورت، ویندوز به صورت خودکار logo را به عنوان فایلی در فولدر GadgetNews شناخت می‌کند. با دانستن این موضوع، اکنون قطعا می‌دانید که چرا ویندوز اجازه استفاده از چنین علائمی را نمی‌دهد.

ویندوز به طور پیش‌فرض اذن كاربرد از دو‌نقطه (:) را در نام فایل‌ها و فولدرها نمی‌دهد، آن هم به چند دلیل؛ این نشانه به ویندوز می‌فهماند که فایل یاد شده یک درایو جدا به حساب می‌آید (مثلا در مسیر C:/Users/MobinAhmadi/Downloads/GadgetNews logo.png آبخور بولد شده، نشان‌دهنده یک درایو در ویندوز است). به همین دلیل، ویندوز حیث نهی و امر از سردرگم‌شدن، اجازه استعمال از آن را نمی‌دهد.

به علاوه این را هم بدانید که ویندوز فقره سبب عدم اجازت به شما به منظور استعمال از کاراکتر ستاره، دلایل مهمی دارد. این کاراکتر می‌تواند به عنوان یک وایلدکارد در آبشخور Command Prompt ویندوز مورد استعمال قرار گیرد؛ فقره سبب مثال، تایپ کردن *.*del می‌تواند تمامی فایل‌های مربوط به یک دایرکتوری خاص را پاک کند. اگر می‌توانستید بر روی فایلی نام txt.* را قرار دهید، ویندوز ممکن بود آن را با دستوری مثل del*.txt اشتباه بگیرد. در این بین ممکن است فردی بخواهد با دادن چنین دستوری به ویندوز، فقط یک فایل txt خاص را حذف کند، اما این نکته ضروری است که وارد کردن این دستور، همه فایل‌های txt را پاک می‌کند.

ترفندهایی از ویندوز که نمی دانید!

بعضی عملکردها در ویندوز هستند که به مشخص توسط توسعه‌دهندگان در آن قرار داده شده‌اند و هدف اصلی‌شان، نمودن چند ترفند ساده بابت انجام کارها است. یکی از این ترفندها در نرم افزار مایکروسافت ورد حیات دارد. نرم افزار ورد را باز کرده و متنی که در زیر این پاراگراف می‌بینید را تایپ کنید و کلید Enter را بزنید:گر با هر دو نوع ویندوزهای مایکروسافت -یعنی ۳۲ و ۶۴ بیتی- کار کرده باشید، قطعا می‌دانید که در رونوشت ۶۴ بیتی، علاوه بر فولدر Program Files، پوشه دیگری به نام (Program Files (x86 هم دیده می‌شود. این موضوع باعث می‌شود که اپلیکیشن‌های ۳۲ بیتی هم بتوانند در ویندوز ۶۴ بیتی ارتكاب شوند و این یک موضوع بدیهی است؛ اما سوال این است که چرا مایکروسافت، این دو دوسیه شمیز را با هم ادغام نکرده است؟

اساسا، ساختن یک لفافه جدا به نام (Program Files (x86 باعث می‌شود که اپلیکیشن‌های ۳۲ بیتی دقیقا به همان روالی که پایان دایم کار می‌کرده‌اند، انجام شوند و بر روی اپلیکیشن‌های ۶۴ بیتی اثر نگذارند. بعضی از اپلیکیشن‌های قدیمی ۳۲ بیتی هستند که پیش از ساخت ویندوز ۶۴ بیتی، حیات داشته‌اند. به همین دلیل، چنین اپلیکیشن‌هایی هیچ‌گونه شناختی از فایل‌های دی‌ال‌ال ۶۴ بیتی ندارند؛ در ضمن، اگر اپلیکیشنی ۳۲ بیتی بخواهد از فایل‌های دی‌ال‌ال ۶۴ بیتی مصرف کند، سیستم را دچار مشکل می‌کند.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *