به نیک ملودی، بزرگترین رسانه موزیک ایران خوش آمدید...
هزینه فرصت چیست؟

هزینه فرصت چیست؟

آشنایی با مفاهیم اقتصادی باعث می شود تا بتوانیم فرصت های بسیار خوبی را در پیرامون خود شناسایی و از آن ها استفاده کنیم، این فرصت ها تا مقدار زیادی می تواند برای بسیاری از افراد قابل شناسایی باشد ، اما در موارد پیچیده نیاز به دانش های تکمیلی دارد و باید برای بدست آوردن آن ها تحقیق و مطالعه کرد. در ادامه قصد داریم از ساده ترین مباحث شروع کنیم و شما را با مفهم هزینه فرصت آشنا کنیم.

هزینه هر کالا یا خدمتی از نظر علم اقتصاد، همه کالاها و یا خدماتی است که از دست می‌دهیم تا آن کالا یا خدمت را وجب آوریم که به مركز معاملات اوراق بهادار و سهام تحصیل به مركز معاملات اوراق بهادار و سهام تحصیل به هزینه دولت یاموسسات شهریه دولت یاموسسات شهریه مهلت یا ضرب الاجل از دست رفته نیز مشهور می‌باشد.  هزینه هر کالا یا خدمتی از نظر علم اقتصاد، همه کالاها و یا خدماتی است که از دست می‌دهیم تا آن کالا یا خدمت را بدست آوریم که به بورس فرصت یا فرصت از دست رفته نیز مشهور می‌باشد.

هزینه فرصت

به عنوان مثال مركز معاملات اوراق بهادار و سهام تحصیل به مركز معاملات اوراق بهادار و سهام تحصیل به مركز معاملات اوراق بهادار و سهام تحصیل به بورس دولت یاموسسات شهریه دولت یاموسسات شهریه دولت یاموسسات شهریه اقتصادی درس خواندن، همه امکانات یا فرصت‌هایی است که از دست می‌دهیم تا درس بخوانیم که عبارت است از: شهریه دانشگاه، پولی که راجع کتاب، دفتر، خودکار و رفت و آمد مركز معاملات اوراق بهادار و سهام تحصیل به بورس دولت یاموسسات شهریه می‌کنیم. همچنین همه درآمدهایی را که به آیت درس خواندن از دست داده‌ایم نیز جزو هزینه‌های درس خواندن محسوب می‌شوند. مثلاً اگر به دلیل درس خواندن، کار خود را رها کرده‌اید، آن درآمدی را که از دست داده‌اید نیز جزو هزینه‌ها می‌باشد.

اگر یک فرد و یا یک بنگاه، از میان چندین قدرت و متفاوت یکی را برگزیند، هزینه مهلت این فرد یا بنگاه، مقابل است با مركز معاملات اوراق بهادار و سهام تحصیل به هزینه دولت یاموسسات شهریه چسبیده با بهترین برگزینی ممکن از بین سایر انتخاب‌های باقی‌مانده که از آن صرف نظر شده‌است. البته بیشتر اوقات در اقتصاد هزینه فرصت در پروژه‌های اقتصادی مطرح می‌شود و هدف اصلی از طرح آن نیز بررسی تخصیص بهینه منابع جسم است.

هزینه فرصت

مفهوم بورس فرصت نقش مهمی را در تضمین این‌که منابع کمیاب به‌صورت کارآ مورد استفاده استقرار گرفته‌اند یا نه، بازی می‌کند، بنابراین محدود به هزینه‌های پولی و یا مالی نمی‌شود و هر چیزی که دارای ارزش باشد و از آن صرف نظر شده باشد، می‌تواند به‌عنوان هزینهٔ مهلت تلقی شود. از آن جمله می‌توان به هزینهٔ فرضی محصول صرف نظر شده، زمان و یا لذت از دست رفته اشاره کرد.

کارشناس مسائل اقتصادی در رابطه با هزینه فرصت، یادآور شد: بورس فرصت یا هزینه فرجه از دست رفته هر تصمیم یا گزینش برابر است با بالاترین فرصت یا فایده از دست رفته ناشی از انتخابی که می‌توانست به جای برگزینی مزبور با صرف همان پایگاه منابع و زمان به کار رفته صورت گیرد. به‌عبارتی بورس ضرب الاجل هر تصمیم برابر با بالاترین فایده‌ای است که به آیت عدم اتخاذ سایر تصمیم‌ها از دست می‌رود. این انتزاع (هزینه فرصت)، مبنای تصمیم‌گیری و تخصیص منابع است.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *